نشست هم اندیشی اتحادیه و روسای کانون های وکلای دادگستری و مسئولان مرکز مشاوران با ریاست محترم قوه قضائیه

گزارش روابط عمومی کانون وکلای دادگستری خوزستان :در این جلسه که در روز شنبه مورخ یازدهم خرداد ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۸ در حوزه ریاست قوه قضائیه تشکیل گردید، مجموعاً از میان ۱۸سخنران ۸ نفر از مجموعه کانون های وکلا انتخاب گردیدند. از این عده آقایان شهبازی نیا و پزشکی از اتحادیه، آقایان امینی،کوشا و نجفی توانا از کانون مرکز و از روسای کانون ها آقایان وکیلی و طاهری نسب و سرکار خانم رئیسی از کانون های کرمانشاه، خوزستان و اصفهان سخنرانی نمودند.
گفتنی است که قبل از عزیمت به حوزه ریاست قوه، در سالن جلسات اتحادیه طی نشستی با هدایت دکتر شهبازی نیا و روسای کانون ها مهم ترین چالش های نهاد وکالت تبیین و اهم قابل و لازم به طرح در جلسه گزینش گردید. در جمع بندی نظرات مقرر شد سخنرانان درباره مشکلات اساسی وکلا و کانون های وکلای دادگستری منجله صیانت از استقلال و ضرورت تکریم وکیل، محدودکردن پذیرش وکیل، رفع مشکلات معیشتی وکلا و ضرورت برخورد با موسسات حقوقی غیرمجاز، اصلاح آیین نامه تعرفه حق الوکاله، مساله بیمه و بازنشستگی وکلا صحبت نمایند. نهایتاً در اتحادیه ایراد سخن پیرامون اصل استقلال به رئیس کانون وکلای خوزستان واگذار شد.
پس از حضور در محضر ریاست محترم قوه؛ آقای دکتر طاهری نسب در جمع کلیه سخنرانان پنجمین نفر بودند. محور اصلی سخنان ایشان نقد عملکرد دستگاه قانون گذاری و قضایی کشور در عدم توجه به #استقلال وکیل دادگستری و کانون وکلا بود.
مضمون سخنان رئیس کانون وکلای خوزستان به شرح زیر می باشد:
《سلام به محضر حضرت آیت الله رئیسی ریاست عالیه قوه قضائیه، از برگزاری این جلسه و دعوت کانون های وکلا سپاس گزارم. مقام معظم رهبری بارها نقد سازنده را زمینه تعالی کشور و موجب اصلاح امور دانسته اند. سخن من با محوریت نقد عملکرد جمهوری اسلامی ایران در باب نحوه مواجهه با مقوله استقلال وکیل و کانون وکلا است. استحضار دارید که امام خمینی(ره) در سخنرانی تاریخی خود در هجدهم بهمن ماه هزار و سیصدو پنجاه و هفت فرموده اند: ما پنجاه سال است که هیچ چیز آزاد نداشتیم ، همه شما میدانید، از آن وقتی که رضا شاه آمد تا الان که من اینجا نشسته ام ما هیچ چیز آزاد نداشتیم. مطبوعات آزاد نداشتیم نه یک دادگستری مستقل داشتیم نه یک کانون وکلای مستقل داشتیم، همه اش آنها تصرف داشتند. عین این سخنان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در جلد پنجم صحیفه نور صفحه ۴۸ ثبت شده است.
حضرت آیت الله رئیسی آیا ما پس از چهل سال از حکومت جمهوری اسلامی می توانیم ادعا کنیم که نهاد وکالت مستقل است؟
در سال ۱۳۷۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری و در سال ۱۳۷۹ ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه تصویب شده است. قوه قضائیه در اجرای ماده ۱۸۷ استقلال نهاد وکالت را مخدوش نموده و عملا یک کانون وکلای موازی ایجاد نموده که پروانه وکالت صادر می کند. در حالی که ماده ۱۸۷ به قوه قضائیه فقط اختیار صدور مجوز تاسیس موسسات مشاوره حقوقی داده شده است نه پروانه وکالت دادگستری که کیفیت صدور آن در قانون سال هفتاد و شش معین و مرجع صدورش کانون وکلا تعیین شده است.
کار قوه قضائیه تربیت وکیل دادگستری نیست، هیچ جای دنیا تربیت وکیل بر عهده دادگستری نیست این کار کار کانون وکلاست .کانون های وکلا از سال ۱۳۳۱ تاکنون مستقل هستند و حرفه ای عمل می کنند.
من از شما میخواهم این رویه را متوقف و این مشکل را حل کنید ترتیبی اتخاذ شود تا اعضای مرکز مشاوران مستقل شده از چتر قوه قضائیه خارج شوند.
مهم ترین خواسته ما حفظ استقلال کانون وکلا است. صدور پروانه وکیل، تمدید پروانه و نظارت انتظامی بر وکیل در تمام دنیا توسط خود صنف وکالت انجام می شود. در هیج جای دنیا قوه قضائیه دخالت ابتدایی در این مسائل ندارد. البته ما با نظارت تجدید نظری دادگاه عالی انتظامی قضات بر تصمیمات کانون وکلای دادگستری مخالف نیستیم. چیزی که از گذشته تاکنون متداول بوده است. استدعای ما رعایت کرامت و شئون وکلای دادگستری است وکیل نباید در دادگستری مورد تفتیش و بی احترامی قرار گیرد...》
IMG-20190603-WA0000


IMG-20190603-WA0002


IMG-20190603-WA0004


IMG-20190603-WA0003


IMG-20190603-WA0006

امروز آدینه 29 شهریور 1398 6:19 ق.ظ