طرح ها و لوایح - آخرين جزئيات لايحه فرزند خواندگي/ تدوين آيين نامه اجرايي با همکاري سه وزارتخانه

 

 

 

مديرکل امور کودک و نوجوان سازمان بهزيستي ضمن تشريح آخرين وضعيت لايحه حمايت از کودکان بي سرپرست و بد سرپرست گفت: آيين نامه اين لايحه با همکاري وزارتخانه هاي دادگستري، کشور و رفاه بزودي تدوين مي شود و در نهايت در آينده اي نزديک با تصويب هيات دولت اجرايي خواهد شد.
حميد رضا الوند در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد لايحه حمايت از کودکان بي سرپرست و بد سرپرست که سال گذشته در مجلس به تصويب رسيد، گفت: اين لايحه که در مجلس و همچنين شوراي نگهبان به تصويب رسيد در انتظار تدوين آيين نامه و همچنين تصويب نهايي از سوي هيات دولت است که پس از آن براي اجرايي شدن آماده شود.
وي گفت: با استفاده از نظر کارشناسان، متخصصين و حقوقدانان پيش نويس اين آيين نامه در سازمان بهزيستي تهيه شده و اواخر سال گذشته براي تدوين نهايي آيين نامه به وزارت رفاه ارسال شده است.
به گفته مديرکل امور کودک و نوجوان سازمان بهزيستي براي تدوين آيين نامه نهايي بايد 3 وزارتخانه کشور، دادگستري و تعاون ، کار و رفاه اجتماعي نسبت به اين امر اقدام کنند که البته سازمان بهزيستي نيز حضور دارد.
وي تاکيد کرد: در هفته جاري اولين جلسه تدوين آيين نامه در وزارت رفاه با حضور نمايندگان وزارتخانه هاي ذيربط تشکيل مي شود و پس از آن به کميسيون تخصصي دولت فرستاده مي شود و در نهايت بايد پس از اعمال اصلاحات احتمالي در کميسيون لوايح دولت، در هيات وزيران به تصويب برسد.
الوند گفت: اين آيين نامه 20 ماده دارد که به دليل اينکه پيش نويس آن از سوي سازمان بهزيستي آماده شده زمان زيادي براي بررسي و تصويب نهايي به طول نمي انجامد و اميدواريم در آينده نزديک براي اجرايي شدن آماده شود.
وي با اشاره به اينکه پس از بررسي، مواردي که ابهام دارد به طور کامل مشخص و رفع خواهد شد، افزود: در نهايت از سوي دولت به سازمان بهزيستي براي اجرا ابلاغ مي‌شود.
مديرکل امور کودک و نوجوان سازمان بهزيستي تاکيد کرد: با اجرايي شدن قانون جديد کودکاني که براي واگذاري بايد 3 سال از تحت پوشش بودن آنها در سازمان بهزيستي مي گذشت از اين پس به عنوان فرزندخوانده به خانواده ها سپرده مي شوند و در اين صورت بسياري از مشکلات ما در رابطه با فرزندخواندگي برطرف مي‌شود.
به گفته وي، در صورت اجراي قانون جديد فرزندخواندگي بسياري از کودکان بد سرپرست و بي سرپرستي که در گذشته امکان واگذاري آنها به خانواده هاي جايگزين وجود نداشت، فراهم مي شود.

 


پي نوشت :
خبرگزاري مهر - 21/2/1393/س

امروز یک شنبه 26 آبان 1398 4:54 ب.ظ