دسترسی سریع


به کانـال کـانـون وکلای دادگستـری استـان خوزستـان در تلگـرام بپیوندید

آخرین اخبار - چرا هیچ نهادی با تخلفات فضای مجازی برخورد نمی‌کند؟/ ضرورت ارائه لایحه‌ای برای ساماندهی فضای مجازی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر ضرورت ارائه لایحه‌‎ای با کمک نیروی انتظامی برای قانون‌مندشدن فضای مجازی در کشور تأکید و تصریح کرد: متأسفانه نشر اکاذیب در فضای مجازی به مسئله عادی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلا زهرا ساعی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتشار عکس خانمی در شبکه‌های مجازی و ارتباط او با پرونده رسوایی اخلاقی شورای شهر بابل، گفت: متأسفانه در فضای بی سر و سامان مجازی به راحتی نشر اکاذیب صورت می‎گیرد و با آبروی افراد بازی می‌‎شود و این مسئله درحالی رخ می‌‎دهد که هیچ نهاد و دستگاهی با این دروغ پراکنی‌ها که شاید هدف دار و مقرضانه هم باشد، برخورد نمی‌کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در موضوع اخیر روی داده خانمی که تصویر او در فضای مجازی منتشر شده بود اصلا در جریان ماجرا نبوده و به گفته خودش با سوء نیت این رسوایی اخلاقی به وی نسبت داده شده است، افزود: اما این موضوعات برای همه عادی شده و بدون اینکه از صحت ماجرا مطلع باشند، آن را نشر می‎دهند.

هیچ ضابطه‌ای بر فضای مجازی کشور حاکم نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه متأسفانه ضابطه درستی بر فضای مجازی کشور حاکم نیست، افزود: در این زمینه قوانین مدونی برای پیگردهای قانونی وجود ندارد و به راحتی می‌توان در این فضا دروغ پراکنی کرد.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که شهروندان از جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی مطلع باشند، چنین ارتکاب به جرم‌هایی رخ نخواهد داد، ادامه داد: متأسفانه با وجود تأکیدات فراوان دینی ما بر حفظ آبروی افراد اما در این فضا به راحتی با آبروی افراد بازی می‌شود و هیچکس هم در این میان مصون نیست؛ لذا ممکن است این اتفاق روزی برای هر شهروندی رخ دهد.

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به احادیث دینی حرمت آبروی مؤمن را هم اندازه کعبه خواند و عنوان کرد: اما در فضای مجازی فرد هتاک و خاطی با در نظر گرفتن حاشیه امنیتی برای خود به راحتی با آبروی افراد بازی می‌کند و هیچکس هم باید او برخوردی نمی‌کند.

ساعی اضافه کرد: دستگاه اصلی مسئول در این زمینه پلیس فتا است که با توجه به نشست‌هایی که در ارتباط با فضای مجازی با نیروی انتظامی داشته‌ایم، خلأهای قانونی را به خوبی رصد کرده و می‎‌تواند از سوی دولت لایحه‌ای جامع در این زمینه به مجلس برای نظام‌مند کردن این فضا ارائه شود.

فرهنگ استفاده از تکنولوژی در کشور وجود ندارد

وی اضافه کرد: از سوی دیگر متأسفانه در کشورهایی مانند ایران بدون اینکه فرهنگ استفاده از تکنولوژیی وجود داشته باشد، خود تکنولوژی وارد می‌‎شود و به جای اینکه از مزیت سهل الوصول بودن ارتباطات به خوبی استفاده شود، استفاده نادرستی از این فضا صورت می‌‎گیرد و مخل آسایش یکدیگر در این فضا می‎‌شویم.

عضو فراکسیون امید مجلس تأکید کرد: در زمینه فرهگسازی باید دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه وارد عمل شوند و رسانه ملی، مانند موضوع پرداختن به جرایم راهنمایی و رانندگی فرهنگ استفاده از فضای مجازی را نیز جا بیندازد.

ریشه تخلفات فضای مجازی نبود اخلاق در جامعه است

ساعی اضافه کرد: چنین پدیده‌ای به دلیل از یاد رفتن اخلاقیات در جامعه رواج پیدا می‎کند و ریشه این مسئله را باید در بازخوانی بحث اخلاق اجتماعی جست و جو کرد.
جامعه شناسان و علمای دینی اخلاق در فضای مجازی را تعریف کنند

وی افزود: حتی علمای دینی و جامعه شناسان مطرح نیز باید به این موضوعات ورود کنند به این شکل که حساسیت موضوع آبروی افراد در فضای مجازی تبیین شود و حرمت بسیاری از امور حفظ شود؛ متأسفانه امروز به راحتی در این فضا نسبت به نشر خیلی از مسائلی که شرعی و اخلاقی نیست، اقدام می‌‎شود و قبح بسیاری از مسائل ریخته شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعا در اولین گام مجلس از وزارت کشور می‌خواهد تا با کمک نیروی انتظامی لایحه‌‎ای در این زمینه بدهد تا به راحتی با آبروی مردم بازی نشود و امیدواریم در کنار فرهنگسازی در این فضا اخلاق بازیابی و بازخوانی شود./

امروز پنج شنبه 27 تیر 1398 1:28 ق.ظ