دسترسی سریع


به کانـال کـانـون وکلای دادگستـری استـان خوزستـان در تلگـرام بپیوندید

آخرین اخبار - انعقاد تفاهمنامه و میثاق‌نامه با سران طوایف در کاهش پرونده‌های قضایی نقش کلیدی دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای خوزستان به نقل از خبرگزاری میزان: افتخاری با اشاره به میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار گفت: این میثاق‌نامه را می‌توان توافقی جامع کامل و همه جانبه دانست که همه مسائل و مشکلات منطقه‌ای کرمان و طوایف را لحاظ کرده است و موضوع بسیار مثبتی است.

افتخاری دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، افکارسنجی و اطلاع رسانی معاونت اجتماعی قوه قضائیه در حاشیه گردهمایی علما وسران طوایف در کهنوج اظهار کرد: یکی از نهاد‌هایی که می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و یکی از ارکان مهم میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار باشد آموزش و پرورش است و به نظر می‌رسد می‌توان با استفاده از پتانسیلی که در آموزش و پرورش وجود دارد این میثاق‌نامه را بهتر اجرا کرد و ارزش‌های مطرح شده را از سنین کودکی در افراد درونی کرد.

لزوم هدایت حس مشارکت و روحیه همکاری به سمت اقدامات مثبت

وی با اشاره به اینکه خشونت یکی از جرایم و آسیب‌های جدی است که کشور با آن روبه‌رو است، افزود: درگیری و نزاع طایفه‌ای بیانگر بالا بودن روحیه همکاری و حس مشارکت در افراد این طایفه‌ها است و سیاست گذاران اجتماعی و فرهنگی کشور باید از این نکته مثبت در فرهنگ طوایف استفاده کنند و از آن برای حل مسائل و آسیب‌های اجتماعی استفاده کنند.

تقویت نگاه ملی به مسائل ومشکلات ضرورت دارد

افتخاری گفت: نگاه محدود به مسائل یکی از مشکلاتی است که به نزاع درگیری طایفه‌ای منجر می‌شود لذا درگیری‌هایی که در برخی از استان‌های کشور بر سر موضوع آب اتفاق افتاد به خوبی موید این ادعاست برای حل این موضوع باید نگاه ملی به مسائل داشت و به افراد آموزش داد.

افتخاری با اشاره به میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار گفت: این میثاق‌نامه را می‌توان توافقی جامع کامل و همه جانبه دانست که همه مسائل و مشکلات منطقه‌ای کرمان و طوایف را لحاظ کرده است و موضوع بسیار مثبتی است.

وی افزود: بدون شک انعقاد تفاهمنامه و میثاق‌نامه با سران طوایف می‌تواند نقش اساسی و کلیدی در کاهش پرونده‌های قضایی محل نزاع‌های طایفه‌ای و قبیله‌ای داشته باشد با وجود اینکه استفاده از روش‌های کدخدامنشی و ریش سفیدی می‌تواند یکی از راه‌های کاهش تعداد پرونده به دستگاه قضایی باشد، اما این روش معطوف به مرحله بعد از وقوع جرم است.

افتخاری خاطرنشان کرد: برای ترویج فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم ما نیازمند نگاه متفاوتی به جرایم و نزاع‌های طایفه‌ای هستیم، نگاه جامعه شناختی به ریشه‌های این عوامل می‌تواند در عرصه سیاستگذاری اجتماعی، ما را به سمت پیشگیری از آسیب‌ها و جرائم راهنمایی کند.

منبع خبر : خبرگزاری میزان

امروز پنج شنبه 27 تیر 1398 1:47 ق.ظ