طرح ها و لوایح - لایحه قضازدایی راهی برای کاهش جمعیت کیفری / آیا پرونده این لایحه در مجلس نهم بسته می‌شود؟

 

 

لایحه قضازدایی راهی برای کاهش جمعیت کیفری / آیا پرونده این لایحه در مجلس نهم بسته می‌شود؟

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری خوزستان به نقل از  خبرگزاری میزان، افزایش و تراكم بیش از حد پرونده‌ها و محکومیت‌های کیفری از یک طرف و تكالیف و وظایف بسیاری که طبق مقررات برای دستگاه قضایی پیش‌بینی شده، سبب شد تا مرکز مطالعات و پژوهش قوه قضاییه حدودا ده سال پیش پس از بررسی‌های مدقانه و نشست‌های طولانی و تخصصی با وکلاء، حقوقدانان و قضات، لایحه قضازدایی و جرم‌زدایی را تهیه و ارائه کند.
 
لا‌یحه قضازدایی در راستای سیاست حبس‌زدایی، کاهش عناوین مجرمانه، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس تهیه شد و مواردی همچون ضرورت جرم‌زدایی از قوانین کیفری، گسترش سیاست قضازدایی، استفاده از کمیسیون‌های شبه‌قضایی در رسیدگی‌ها، حذف برخی عناوین مجرمانه از قوانین در این لایحه لحاظ شده است.  
 
دغدغه‌های مسئولا‌ن قوه قضاییه برای حبس‌زدایی، جرم زدایی و قضازدایی قابل تقدیر است، چرا که تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه بر بازنگری در قوانین جزایی و کاستن از محکومیت حبس به نوعی بر اهمیت عملیاتی و اجرایی شدن لایحه قضازدایی صحه می‌گذارد اما این در حالی است که لایحه مذکور هنوز در مجلس تعیین تکلیف نشده است و طبق اظهارات برخی مقامات قضایی رسیدگی نهایی به این لایحه به مجلس بعدی کشیده خواهد شد.

لوایح و طرح‌هایی که پیشرفتی در آنها حاصل شده در اولویت بررسی هستند

«عبدالعلی میرکوهی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی قضایی خبرگزاری میزان، در رابطه با وضعیت لایحه قضا زدایی اظهار کرد: این لایحه در 12 کمیسیون فرعی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه لایحه قضا زدایی در نوبت رسیدگی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس قرار دارد، گفت: رسیدگی نهایی به این لایحه احتمالاَ به مجلس بعدی کشیده می شود.

میرکوهی گفت: تعیین تکلیف برخی لوایح در این دور از مجلس امکان‌پذیر نیست و با توجه نزدیک بودن انتخابات مجلس، لوایح و طرح‌هایی که پیشرفتی در آنها حاصل شده در اولویت بررسی هستند، بنابراین این احتمال وجود دارد که تعیین تکلیف برخی لوایح به مجلس دهم کشیده شود.

احتمال تصویب لایحه قضازدایی در این دور از مجلس ضعیف است

«ابوالفضل ابوترابی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در ارتباط با آخرین وضعیت لایحه قضازدایی اظهار کرد: این لایحه در کمیسیون‌های  فرعی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی ادامه داد: لایحه قضازدایی در نوبت رسیدگی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس قرار دارد اما رسیدگی نهایی به این لایحه احتمالاَ به مجلس بعدی کشیده می‌شود.

با وجود اینکه لایحه قضازدایی مدت‌های طولانی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در دست بررسی است،  به منظور کاهش جمعیت کیفری و کمک به دستگاه قضا  ضرورت تعیین تکلیف این لایحه بیش از پیش احساس می‌شود اما به دلیل حجم زیاد آن به اعتقاد نمایندگان مجلس و حقوقدانان بسته شدن  پرونده این لایحه در این دور از مجلس بعید به نظر می‎رسد.

امروز یک شنبه 26 آبان 1398 4:46 ب.ظ