به کانـال کـانـون وکلای دادگستـری استـان خوزستـان در تلگـرام بپیوندید
فرم ثبت پست الکترونیکی وکلا

آخرین اخبار - درصدد نهادینه‌سازی فرهنگ استفاده از وکیل هستیم

الفت

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان این‌که «دستگاه قضایی کمترین چالش را با اصحاب رسانه دارد»، پیگیری‌ها برای ایجاد شعب شورای حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه را در راستای حل و فصل پرونده‌های مطبوعاتی در فضایی تخصصی و تعاملی ارزیابی کرد.

محمدباقر الفت در حاشیه بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیگیری‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برای ایجاد شعب شورای حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه، تصریح کرد: این ایده برای اولین بار از سوی دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه مطرح شد و با مطالعه و آسیب‌شناسی به این جمع‌بندی رسیدیم که طرح هرگونه اختلاف و دعوا در محاکم دادگستری می‌تواند آسیب‌ها و تبعات گاها جبران‌ناپذیری داشته باشد و به همین منظور برای پیشگیری از این قبیل آسیب‌ها در یک حرکت عقلایی تلاش کردیم که جریان دعاوی مربوط به مطبوعات را از دادگاه‌ها به شوراهای حل اختلاف سوق دهیم.

وی افزود: شعب شورای حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه با حضور معمری، پیشکسوتان و افراد حرفه‌ای این حوزه تشکیل خواهد شد تا ضمن حفظ شان اصحاب رسانه از آسیب‌هایی که ممکن است متوجه طرفین دعاوی مطبوعاتی به دلیل حضور در دادگسترها و دادگاه‌ها شود جلوگیری کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، سرعت در رسیدگی، بررسی دعاوی توسط متخصصین و کارشناسان حرفه‌ای صنف مطبوعات و ایجاد یک فضای تعاملی و راحت برای بیان نقطه نظرات طرفین دعاوی مطبوعاتی را از مهم‌ترین ویژگی‌های رسیددگی به این قبیل پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف برشمرد و اظهار کرد: به محض طرح این ایده با حجت الاسلام و المسلمین احمدی میانجی رییس شورای حل اختلاف سراسر کشور رایزنی و مکاتبه کردیم که خوشبختانه ایشان نیز دستورات لازم را در این زمینه صادر کردند و در حال طراحی سازوکارهای مربوط به عملیاتی شدن این ایده هستیم تا در آینده نزدیک با تشکیل این شعب به پرونده های مطبوعاتی رسیدگی کنیم.

وی با بیان این‌که «این ایده از سوی اصحاب رسانه نیز با استقبال خوبی روبرو شده است»، خاطرنشان کرد: رسیدگی به آن دسته از دعاوی مطبوعاتی که مشتمل بر جرایم قابل گذشت است در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود اما جرایم عمومی طبق همان روال قانونی و همیشگی از سوی دادستان های محترم در دادسرا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. البته در مورد این قبیل پرونده‌ها نیز تلاش بر این است که دادرسی‌ها و تحقیقات در فضایی بهتر انجام شود که در این زمینه هیات محترم منصفه مطبوعات نیز حضور بسیار موثری برای رعایت عدالت در پرونده‌های مطبوعاتی دارند. امیدواریم در تحقیقات مقدماتی پرونده‌های مطبوعاتی نیز همین روند را شاهد باشیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره طرح استقرار وکیل معاضدتی و مشاور حقوقی رایگان در نمایشگاه مطبوعات از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، اظهار کرد: معاونت اجتماعی همواره در تلاش است میان نهادهایی که فعالیت شان در دادگستری ها بروز و ظهور می‌یابد نظیر کانون‌های وکلای دادگستری و مردم رابطه مثبتی برقرار کند؛ زیرا معتقدیم که وکلا نقش بسیار موثری در دادرسی عادلانه دارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان این‌که «استفاده از مشاوران حقوقی و وکلا می‌تواند از تشکیل بسیاری از پرونده‌ها و دعاوی قضایی پیشگیری کند»، خاطرنشان کرد: توان کانون وکلا و مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه برای ارائه خدمات به مردم و همچنین استقبال جامعه از این امر نیازمند مطالعه و ارتقای آگاهی‌های عمومی است. همانطور که می‌دانید بسیاری از دعاوی، ناشی از کم اطلاعی مردم نسبت به قوانین و حقوق خود است. معاونت اجتماعی قوه قضاییه مکلف است که نهادهایی مانند کانون وکلا را به مردم بشناساند و اقدام اخیر در نمایشگاه مطبوعات نیز در همین راستا بود. در واقع تلاش می کنیم که مردم را هر چه بیشتر نسبت به ضرورت بهره‌مندی از مشاوران حقوقی و وکلا آگاه کنیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره عملکرد دستگاه قضایی در جهت مطالبه‌گری هرچه بیشتر مطبوعات و رسانه‌ها نیز تصریح کرد: قوه قضاییه به هیچ عنوان مانعی در مسیر اطلاع رسانی آزاد ایجاد نمی‌کند و ما حامی خبرنگارانی هستیم که با در نظر داشتن منافع ملی تلاش می کنند که از وقوع فساد در جامعه جلوگیری شود.

وی افزود: متاسفانه برخی افراد در لباس اصحاب رسانه گاهی برخلاف منافع ملی حرکت می کنند و خواسته یا ناخواسته در مسیری قرار می گیرند که خط دشمن را دنبال می کنند. البته این افراد و پرونده های قضایی مربوط به آن‌ها زیاد نیست اما به هر حال برای حفظ جایگاه مطبوعات و رسانه ها باید این موارد به حداقل برسد.

الفت با بیان این‌که «دستگاه قضایی در سطح بین‌المللی از جمله دستگاه‌های قضایی است که کمترین برخوردها را با مطبوعات و اصحاب رسانه دارد»، اظهار کرد: ما خبرنگاران را افرادی شریف، با وجدان بیدار و دارای زبان قوی برای دفاع از حقوق ملت می‌شناسیم که تلاش می‌کنند در جهت منافع عمومی گام بردارند. بر همین اساس قوه قضاییه کمترین چالش را با اصحاب رسانه دارد منتهی متاسفانه برخی جریان ها به ویژه در فضای مجازی سعی می‌کنند با بزرگنمایی برخی موارد و با اتکا به اخبار دروغ، دستگاه قضایی را در مقابل مطبوعات نشان دهند.

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم که رابطه دستگاه قضایی با رسانه‌ها و خبرنگاران هر چه بیشتر منطقی، موثر و تعاملی باشد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از سینماگرانی که آثار با محتوای پیشگیرانه تولید می کنند، با اشاره به در پیش بودن جشنواره فیلم فجر، تصریح کرد: در دو سال گذشته تلاش کردیم که از ظرفیت تئاتر و سینما برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرایم استفاده کنیم بر همین اساس جلساتی را با سینماگران مختلف داشتیم و نیازهای کاری خود را تبیین کردیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: این عزیزان هم اقدامات عملی خود را طی سال های اخیر به اثبات رسانده‌اند و ما معتقدیم که از هنر به ویژه سینما به دلیل جایگاه ویژه و اثرگذاری که دارد می‌توانیم استفاده زیادی کنیم و در جهت پیشگیری از آسیب‌ها و جرایم و همچنین سالم‌سازی نسل آینده با همکاری یکدیگر گام برداریم.

وی با بیان این‌که «جشنواره فیلم فجر مورد توجه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه است»، خاطرنشان کرد: در همین راستا هیاتی پنج نفره متشکل از افراد مجرب و دارای سابقه مثبت در زمینه سینما تشکیل داده‌ایم که داوری این افراد در شناسایی کارگردانان و صاحبان آثار متضمن محتوای پیشگیرانه فصل الخطاب است و بر همین اساس تاکنون با رای این هیات از چندین تن از سینماگران که در این حوزه فعالیت کرده‌اند با اهدای لوح و برخی جوایز تقدیر کرده ایم و این اقدام در سال جاری نیز انجام خواهد شد

 

منبع : ایسنا

ساعت سرور

شنبه 27 آبان 1396 10:36 ب.ظ

اولین قدم در راه اندازی و طراحی یک وب سایت موفق ، بررسی دقیق نیازها و خدماتی است که وب سایت می بایست در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار دهد. باقی مراحل طراحی منوط به شناسایی بسیار دقیق مخاطبان وب سایت و همچنین دلایل اصلی راه اندازی سایت خواهد بود. شناسایی سطوح مختلف بازدیدکنندگان وب سایت، شناسایی سلایق و سطح تحصیلات، شناسایی سطوح اجتماعی مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت، بررسی سطح دانش مخاطبان در کاربری اینترنت، کیفیت دسترسی کاربران به اینترنت پر سرعت، شناسایی دقیق نیازها و روش برطرف نمودن این نیازها توسط سایت، و سایر پارامترهایی از این دست، همه و همه ما را در رسیدن به هدف نهایی که همانا طراحی سایت موفق ، محبوب ، کاربردی با میزان بازدهی بالا است یاری خواهد نمود. بدیهی است در این مرحله از طراحی سایت ، هرگونه اشتباه و یا نادیده گرفتن نیازهای کاربران صدمات جبران ناپذیری را به فرآیند طراحی وبسایت خواهد زد.