به کانـال کـانـون وکلای دادگستـری استـان خوزستـان در تلگـرام بپیوندید
فرم ثبت پست الکترونیکی وکلا

آخرین اخبار - استقلال قوه قضاییه به نفع کل نظام است

 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه به نفع قوه قضائیه و کل نظام است که به موضوع استقلال توجه شود، گفت: می بینیم که به بهانه نقد آرا، انتقادات را به کل قوه قضائیه وارد می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش قوه قضاییه گفت: وقتی دخالت قوه قضائیه را در این نظام می بینیم و تاثیر آن و خدمات را به مردم شاهدیم، برای ما روشن می شود که خدمت کردن در این دستگاه کار بزرگی است و این برای شکوفایی نظام اسلامی نقش پررنگ و با اهمیتی است.

وی با اشاره به اینکه دلبستگی ما برای نظام جمهوری اسلامی از روی عقل است، گفت: دلبستگی ایمانی به نظام جمهوری اسلامی داریم و همسوی ما بسیاری از مردم دنیا به این نظام دلبستگی دارند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: قانون اساسی بسیار به استقلال دستگاه قضایی و قضات توجه داشته است. استقلال دستگاه قضا یکی از موارد مهم و مورد توجه همه قضات است.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه باید به استقلال دستگاه قضا ارج نهاده شود، گفت: به نفع قوه قضائیه و کل نظام است که به موضوع استقلال توجه شود. اگر قاضی مستقل نباشد حتما در حکمش خدشه وارد می شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: استقلال به این معنا است که تحت تاثیر قوای درگیر و فشارهای سیاسی و اجتماعی قرار نگیریم. امروز می خواهم از وضعیت برخی رسانه ها در کشور انتقاد کنم. برخی سخنانی زده می شود که جای نقد دارد.

وی با اشاره به قانون اساسی و جایگاه حل دعاوی، اظهار داشت: فصل الخصومه به معنای تمام کردن دعاوی است. الان می بینیم که به بهانه نقد آرا، انتقادات را به کل قوه قضائیه وارد می کنند. فردی اعلام می کند که رایی در دستگاه قضا صادر شده که در ۳۰۰ سال اخیر نادر است. این به معنای توهین است. البته ما مسئولان قضایی را مصون از خطا نمی دانیم. 

رئیس قوه قضائیه افزود: اینکه دادگاه حکم می کند و در دیوان عالی دادرسی هم تمام می شود اما برخی رسانه ها تازه شروع به جنجال می کنند، این صحیح نیست.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه باید در جامعه مستدل صحبت کرد، افزود: همواره به مسئولان عالی قضایی گفته ام که به مردم توضیح بدهید. اما اینکه هر نهادی ولو مجلس به دنبال سوال کردن باشد و بعد ایراداتی وارد کنند، درست نیست و حتی در کشورهای پیشرفته هم این موضوع جایگاهی ندارد. مطلبی که رئیس جمهور گفتند حرف درستی است که باید بگذاریم آرا مطرح شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: بر اساس گزارشات وارده، برخی قضات دفاع شدیدی از آرای خود می کنند. سامانه ای هم در این راستا طراحی شده است که رای صادره در اختیار مردم قرار گیرد.

آملی لاریجانی با انتقاد از اینکه نباید فصل الختم یک موضوعی به روزنامه ها کشیده شود، گفت: اینکه در صحن مجلس هم انتقاد می شود که چرا فلان رای صادر شده است، صحیح نیست. یکی از نویسندگان حقوق اساسی تصریح کرده است که انتقاد در مجلس عوام انگلستان به آرای قضایی و ورودشان به پرونده های در جریان، محدودیت دارد و این محدودیت ها در راستای استقلال دستگاه قضا است.

آملی لاریجانی در ادامه به نفوذ دشمن اشاره و تصریح کرد: وقتی با نگاه بیرونی و کلی به نظام جمهوری اسلامی نگاه می کنیم به موضوع اقتدار نظام اسلامی در دنیا می رسیم که این اقتدار موجب شده که دشمنان بعد از طی مراحل کودتا، تحرکات دیگری را شروع کردند.

رئیس قوه قضائیه به اعمال تحریم ها اشاره کرد و افزود: بعد از اینکه دیدند تحریم ها بی نتیجه بود، موضوع نفوذ شروع شد. این مسئله نفوذ بسیار مهم است و وقتی دشمنان ما از دخالت در نظام مایوس می شوند به سراغ نفوذ در جمهوری اسلامی می روند. در وصیت نامه امام راحل و در پیام ایشان برای حوزه های علمیه هم مسئله نفوذ اشاره شده است.

وی افزود: فرمایش امام در سال ۶۸ مبنی بر اینکه اسلام مستکبرین را بیرون می کند، امروز هم جواب داده است به طوری که در منطقه شاهد خروج این نیروها هستیم. امام اشاره کرده بود که دشمن اگر نتواند با ورود مستقیم ضربه بزند، با استفاده از نیروهای خود همه کار می کند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه امروز شناخت دشمن به وضعیت ما در دنیا کمک خواهد کرد، افزود: قوه قضائیه در مسیر انجام وظایف خودش به این مهم توجه می کند. وضعیت نفودی ها و مقابله با این مسئله بسیار مهم است. نفوذ انواع مختلفی دارد و قوه قضائیه باید به اینها توجه کند.

رئیس قوه قضائیه به لزوم تببین حقوق بشر از نگاه اسلام اشاره و تصریح کرد: علاوه بر قطعنامه ها علیه نظام، هجمه های بی شماری از لحاظ حقوق بشری وارد می کنند. نگاه اصلی این است که نظام اسلام پرچم دار حقوق بشر اصلی است. کرامت انسان را موظفیم که قبول داشته باشیم و این مسئله ای است که قابل انکار نیست.

وی با اشاره به اختلاف نظر بین حقوق بشر اسلامی و غربی، گفت: اختلاف نظرها زیاد است چون ما کرامت انسان را در نظر می گیریم. پیامبر اعظم در ۱۴۰۰ سال پیش فرمود که سیاه و سفید با هم برابرند و این مصداق کرامت انسانی است. انسان حر برده نمی شود و در روایات متختلف ذکر شده که خداوند انسان را حر و آزاده آفرید. حرف ما این است که حقوق بشر را در چارچوب آنچه اسلام می گوید قبول داریم و نمی توانیم آنچه که غربی ها می گویند را قبول کنیم.

آملی لاریجانی با اشاره به اتفاقات اخیر در یمن، گفت: در یمن بزرگ ترین جنایات در حال وقوع است و این در حالی است که ترامپ در جلسه رقص شمشیر با حکام سعودی می رقصد و این حقوق بشر دروغین غرب است. سخن جمهوری اسلامی با غربی ها این است که حقوق بشر را از زمان تکوین نظام اسلامی پیش بردیم و در این سالها از ملت های مظوم دفاع کردیم و حتی امروز هم به کشور دوست و برادر عراق و سوریه کمک کردیم که از شر داعش نجات یابند.

وی افزود: زمزمه هایی برای تشکیل نهاد حقوق شهروندی حقوق بشر از ناحیه دولت می شنویم. حقوق شهروندی ابتدا از سوی رئیس قوه قضائیه در قالب بخشنامه صادر شد و علاوه بر آن بر حسب ستاد شورای عالی امنیت ملی، ستاد حقوق بشر فعال شده است و نمی توانیم نهادی احداث کنیم و وظایف نهادی که رهبری هم برای تاسیس آن نظر مساعد داشته و دستور شورای عالی امنیت ملی را دارد، را به نهاد تازه تاسیس دیگری بدهیم.

آملی لاریجانی در ادامه به حجم پرونده ها اشاره و تصریح کرد: امروز بیش از ۱۵ میلیون پرونده در حال رسیدگی است. سوال اینجاست که نمی دانم این حجم پرونده مثبت است یا منفی؟ البته نظر بنده مثبت است و بیانگر این است که مردم به قوه قضائیه اعتماد دارند. البته باید با صلح و سازش میزان پرونده ها را کاهش دهیم.

رئیس قوه قضائیه اظهارداشت: امروز اعتمادی به دستگاه قضا وجوددارد با این حال باید برای کاهش حجم پرونده ها برنامه ریزی کرد چرا که این حجم از رسیدگی ها برای مسئولان عالی هزینه هایی داشته است.

منبع : مهر

ساعت سرور

چهارشنبه 29 شهریور 1396 10:06 ق.ظ

اولین قدم در راه اندازی و طراحی یک وب سایت موفق ، بررسی دقیق نیازها و خدماتی است که وب سایت می بایست در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار دهد. باقی مراحل طراحی منوط به شناسایی بسیار دقیق مخاطبان وب سایت و همچنین دلایل اصلی راه اندازی سایت خواهد بود. شناسایی سطوح مختلف بازدیدکنندگان وب سایت، شناسایی سلایق و سطح تحصیلات، شناسایی سطوح اجتماعی مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت، بررسی سطح دانش مخاطبان در کاربری اینترنت، کیفیت دسترسی کاربران به اینترنت پر سرعت، شناسایی دقیق نیازها و روش برطرف نمودن این نیازها توسط سایت، و سایر پارامترهایی از این دست، همه و همه ما را در رسیدن به هدف نهایی که همانا طراحی سایت موفق ، محبوب ، کاربردی با میزان بازدهی بالا است یاری خواهد نمود. بدیهی است در این مرحله از طراحی سایت ، هرگونه اشتباه و یا نادیده گرفتن نیازهای کاربران صدمات جبران ناپذیری را به فرآیند طراحی وبسایت خواهد زد.